28 жовтня 2024 р. успішно пройшов онлайн-семінар з дерев'яних конструкцій, де були представлені результати дослідження «ReConnect – Ефективні з’єднання для модульних збірних дерев’яних будівель для допомоги реконструкції в Україні» за грантовим фінансуванням Шведського Інституту (Swedish Institute (SI)) в період 2023-2024 р. за участю європейських спеціалістів зі Швеції, Естонії й України.
На семінарі також були доповіді щодо змін у новій редакції Еврокоду-5 з проєктування дерев’яних конструкцій, у розділах з’єднань та питання вогнестійкості, який вийде у 2024 році.
Доповідачі та учасники грантового дослідження:
prof. Dr. Robert Jockwer (Chalmers University of Technology, Sweden/ Technische Universitat Dresden),
prof. Dr. Alar Just, Dr. Eero Tuhkanen and Kaspar Klettenberg (Tallinn University of Technology, Estonia)
д.т.н. Бідаков А.М. (O.M.Beketov National University of Urban Economy in Kharkiv, Ukraine)
д.т.н., проф.. Кочкарьов Д.В. (National University of Water and Environmental Engineering, Ukraine)
Дослідницькій міжнародний проєкт «ReConnect - Efficient connections for modular prefabricated timber buildings to help reconstruction in Ukraine», який був представлений на семінарі, спрямований на розробку нового рішення універсального вузла для дерев’яних конструкцій з ПКД або CLT панелей, який дозволяє швидко та легко збирати, а також легко розбирати і повторно використовувати деталі каркасу будівлі. Це вузлове рішення має сприяти необхідній реконструкції пошкоджень в Україні та сприяти швидкому відновленню житла, а також забезпечувати довгострокові стійкі до повторного використання з’єднання. Розроблений вузол або конектор являє собою вузол у вигляді сталевої пластини з привареними арматурними стрижнями, які вклеюються у бічні грані в ПКД панелі. Це дозволяє з’єднувати ПКД панелі у різних схемах разом або з іншими частинами будівлі, такими як фундаменти чи залізобетонні стіни ядра жорсткості. З'єднання на вклеєних стрижнях широко використовуються у країнах в Східній Європі, особливо в дерев'яних конструкціях будівель різного типу з великими прольотами.
Метою проєкту є розробка нової системи з’єднання для дерев’яних елементів, яка дає змогу прийняти концепції багаторазового використання, адаптивності та повторного використання елементів дерев’яних конструкцій. Шляхом оптимізації компонування з’єднань ми маємо намір підвищити продуктивність у напрямку мінімального пошкодження та уникнути крихких режимів відмови в деревині. Проєкт зменшить складність високоефективних з’єднань для дерев’яних будівель і зменшить вхідний бар’єр для використання деревини у будівельних конструкціях.
Випробування зразків з вузлами розробленого з’єднання досліджувались на висмикування у Талліннському технічному університеті і на зсув досліджувались у Харківському національному університеті міського господарства ім. О.М. Бекетова у лабораторії кафедри будівельного проєктування, що дозволило заявити про можливості університетської бази та готовність інтеграції у наступних дослідницьких програмах.
Проєкт розробки та випробування вузлового з’єднання підтримувався вітчизняним виробником ПКД або CLT панелей компанією Rezult (м. Коростень) та компанією Rothoblaas, які надавали матеріали для виготовлення випробувальних зразків вузла та клейові системи.